Powrót do strony głównejMiędzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" ArcelorMittal Poland S.A. - Dąbrowa Górnicza


||: POWRÓT DO STRONY GLÓWNEJ <> WOLNY ZWIĄZKOWIEC <> GALERIA <>
||:
ARCHIWUM NEWSÓW <>

ARCHIWUM NEWSÓW
20081208
Ogólnopolski protest w lokalach parlamentarzystów PO
ZOBACZ FOTORELACJĘ
Związkowcy Solidarności przeprowadzili akcję protestacyjną w lokalach posłów i senatorów PO. Był to wyraz oburzenia spowodowany decyzją parlamentarzystów tej partii opowiadających się za rozwiązaniami, które eliminują ponad 750 tys. pracowników pracujących w uciążliwych warunkach prawa do emerytur pomostowych. Dąbrowscy związkowcy odwiedzili Biuro poselskie posłanki PO Beaty Małeckiej-Libery, której wręczyli petycję domagając zachowania dotychczasowych uprawnień. Zobowiązała się do przekazania tekstu petycji i przedstawionych uwag na forum swojego klubu. Związkowcy przeprowadzili też akcję ulotkową w okolicy biur poselskich PO wyjaśniając mieszkańcom cel protestu.
20081120
Protest przeciwko pozbawieniu 750 tys. pracowników prawa do wcześniejszych emerytur
CZYTAJ WIĘCEJ
Kilka tysięcy związkowców manifestowało w czwartek 20 listopada 2008 r. w Warszawie przeciwko ograniczeniu przywilejów emerytalnych. Protest rozpoczął się o godz. 13.00 przed Sejmem. W kierunku obradującego Sejmu, związkowcy wyrażali niezadowolenia z powodu pozbawienia pozbawienia 750 tys. pracujących w trudnych i niebezpiecznych warunkach uprawnienia do wcześniejszych emerytur. Co chwila wybuchały petardy, palono opony, skandowano "złodzieje", "zdrajcy", "hańba" "Judasze". FOTO galeria >>
20081113
Na razie praca obydwu piecami, ale...
CZYTAJ WIĘCEJ
Dwa czynne jeszcze piece w dąbrowskim i krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland będą kontynuowały produkcję. Taka decyzja zapadła na szczeblu zarządu koncernu wieczorem w piątek 7-go listopada 2008 r.. - Na takie rozstrzygnięcie czekały tysiące zdeterminowanych pracowników spółki. To powinno uspokoić sytuację - mówi Jerzy Goiński - przewodniczący Solidarności Huty Katowice.
20081031
Solidarność Huty Katowice przeciwko wyłączeniu wielkiego pieca
CZYTAJ WIĘCEJ
W połowie października 2008 r. uzasadniając zbyt dużymi kosztami produkowanej stali,
Zarząd ArcelorMittal Poland wydał decyzję o wyłączeniu dwóch wielkich pieców - po jednym w dąbrowskim i krakowskim oddziale. Ostatnie sygnały wskazują, że mogą zapaść decyzje o zamknięciu jednego z najnowocześniejszych pieców w koncernie i ostatniego z pracujących w Dąbrowie Górniczej. Taka decyzja może oznaczać fizyczną likwidację zakładu, a co za tym idzie zagrożenie utraty tysięcy miejsc pracy pracowników hut i spółek a także u współpracujących z nami kooperantów, dostawców i klientów w regionie.

20081007
Światowy Dzień Godnej Pracy
ZOBACZ FOTORELACJĘ
W sobotę 7 października 2008 r. w Paryżu odbyła się 13 tysięczna manifestacja zorganizowana przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych. Protest był wyrazem poparcia dla światowej kampanii "Godna praca - Godne Życie" a jej uczestnicy wezwali rządy oraz przywódców światowych do tworzenia środowiska sprzyjającego osiągnięciu pełnego i produktywnego zatrudnienia oraz godnej pracy. W manifestacji wzięli udział związkowcy Solidarności z całego kraju, w tym z ArcelorMittal Poland. FOTO galeria >>
20080903
Rocznica Porozumienia Jastrzębskiego
ZOBACZ FOTORELACJĘ
3 września 1980 roku w Jastrzębiu doszło do podpisania dokumentu gwarantującego spełnienie przez rząd 29 górniczych postulatów. "Porozumienie Jastrzębskie" było trzecim - po gdańskim i szczecińskim - dokumentem podpisanym tamtego roku między władzą, a strajkującymi. W rocznicę tamtych wydarzeń, 3 września br. pod pomnikiem solidarnościowego czynu wiązanki kwiatów złożyli: związkowcy, przedstawiciele rządu, delegacje kopalń i mieszkańcy. Delegację Solidarności Huty Katowice reprezentowali: przewodniczący Jerzy Goinski, zastępca Stanisław Szrek oraz Poczet Sztandarowy.
20080829
Ogólnopolska manifestacja Solidarności w Warszawie
ZOBACZ FOTORELACJĘ
Ponad 30 tysięcy związkowców przeszło 29 sierpnia 2008 r. ulicami Warszawy, manifestując pod hasłem "Godna praca i godna emerytura to godne życie". W kancelarii Premiera RP złożyli petycję adresowaną do Donalda Tuska, żądając m.in.: podwyższenia płacy minimalnej do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia i zapewnienia systematycznego wzrostu płac wszystkich pracowników. FOTO galeria >>
20080821
Solidarność przeciwna prywatyzacji szpitalnych laboratoriów w Dąbrowie Górniczej
ZOBACZ FOTORELACJĘ
Związkowcy Solidarności dąbrowskich zakładów, w tym dąbrowskiego oddziału Mittal Steel Poland, zaprotestowali przeciwko prywatyzacji laboratoriów w miejskim Szpitalu Specjalistycznym im. Starkiewicza. Dali temu wyraz uczestnicząc w czwartek 21 sierpnia 2008 r. w posiedzeniu Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej dąbrowskiej Rady Miejskiej.
20080724
Herbert Rennert z wizytą w Hucie Katowice
ZOBACZ FOTORELACJĘ
Z 2-tygodniową wizytą z Kanady do Polski przybył działacz Solidarności Huty Katowice Herbert Rennert. Na terenie Śląska i Zagłebia spotkał się z przyjaciółmi i kolegami z dawnych lat. Herbert W katowickim IPN złożył wniosek o dostęp do materiałów, jakie zbierała na niego w latach 1980-1989 Służba Bezpieczeństwa. W ostatnim dniu wizyty spotkał się z Prezydium Solidarności Huty Katowice oraz z współpracownikami z Walcowni Dużej. Na zdjęciu od lewej Herbert Rennert z przewodniczącym Solidarności Jerzym Goińskim.
20080717
wielkie piece w Dąbrowie Górniczej i Krakowie będą pracować

Dwa czynne jeszcze piece w dąbrowskim i krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland będą kontynuowały produkcję. Taka decyzja zapadła na szczeblu zarządu koncernu wieczorem w piątek 7-go listopada. - Na takie rozstrzygnięcie czekały tysiące zdeterminowanych pracowników spółki. To powinno uspokoić sytuację - mówi Jerzy Goiński - przewodniczący Solidarności Huty Katowice. Dzień wcześniej podczas spotkania z kierownictwem huty i wydziału wielkich pieców, pracownicy nie ukrywali zdenerwowania z powodu realnej możliwości uruchomienia w spółce niekorzystnych dla pracujących rozwiązań. Więcej informacji o sytuacji i nastrojach w ArcelorMittal Poland w najbliższym wydaniu "Wolnego Związkowca"..
20080717
Eksplozja w serbskiej stalowni ArcelorMittal Zenica

Sześciu pracowników odniosło poważne ranny w wyniku eksplozji, do jakiej doszło w czwartek 17 lipca w ArcelorMittal Zenica w Serbii. Wstępne śledztwo wykazało, że bezpośrednią przyczyną był kontakt ciekłej surowki z wodą. Trwają badania wyjaśniające - w jaki sposob gorąca stal dostała się znajdującego się w obszarze stalowni basenu. Oddany przed trzema tygodniami piec był nową inwestycją i zakładano, że będzie "ważnym kamieniem milowym" w zintegrowanym procesie produkcyjnym przedsięiorstwa. Piec stał nieczynny od 1992 roku, tj. od rozpoczęia działań wojennych na Bałkanach. W 2004 roku, więszościowy pakiet akcji Zenicy kupił koncern Mittal Steel.
20080610
Solidarnościowy protest w Częstochowie
ZOBACZ FOTORELACJĘ
2 tysiące związkowców Solidarności z całego kraju demonstrowało 10 czerwca 2008 r. w Częstochowie w obronie praw pracowników służby zdrowia. Była to reakcja na zapowiedź częstochowskich władz - przekształcenia szpitala miejskiego i realnej redukcji setek pracowników. W proteście, który miał charakter ogólnopolski, brali udział związkowcy Solidarności Huty Katowice.
20080516
Karczma Piwna Hutników
ZOBACZ FOTORELACJĘ
400 osów bawiło się 16 maja 2008 r. w sosnowieckim DORADO na Karczmie Piwnej zorganizowanej przez Solidarność Huty Katowice. W 4 godz. programie - grupa "TV Jestem" z Piekar Śląskich zaprezentowała bogaty program artystyczny. Stoły uginały się pod cięzarem piwa, swojskiego jadła, śląskich krupnioków i tradycyjnej golonki. Na uczestników konkursów czekały nagrody. Najlepsi otrzymali od organizatorów 5 l. beczki piwa.
20080510
Rodzinny festyn hutniczy z Golcami
ZOBACZ FOTORELACJĘ
Kilka tysięcy pracowników ArcelorMittal Poland wraz z rodzinami bawiło się w sobotę 10 maja 2008 r. na Festynie Hutników. Organizatorzy przygotowali dla uczestników szereg atrakcji. Dla najmłodszych były zjeżdżalnie pneumatyczne, dla młodziezy eurobungee i strzelanie do celu. Wszyscy bez względu na wiek, mogli wziąć udział w licznych zawodach i konkursach. Główną atrakcję wieczoru był występ zespołu Golec uOrkiestra. Rodzinna formacja z Milówki zaprezentowała największe swoje przeboje. Po koncercie liderzy zespołu bracia Łukasz i Paweł Golcowie hojnie rozdawali autografy.
20080430
Siedziba Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" po przebudowie

Tak w niedalekiej przyszłości będzie wyglądać przebudowana siedziba Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" w Katowicach przy ul. Floriana 7. Budynek urośnie o dodatkowe piętro. Powstaną nowoczesne biura, duża sala konferencyjna z możliwością tłumaczeń symultanicznych, bar z zapleczem sanitarnym oraz pokoje hotelowe. Zamontowana będzie specjalna winda dla niepełnosprawnych. Obiekt zyska nową klinkierową elewację.
20080419
Drużyna ArcelorMIttal zwyciężcą II Halowego Turnieju Piłki Nożnej
o Puchar im. Jarosława Zwolińskiego i Władysława Molęckiego

Reprezentacja ArcelorMittal Poland zwyciężyła w II Halowym Turnieju Hutników w Piłce Nożnej o Puchar Przechodni im. Jarosława Zwolińskiego i Władysława Molęckiego. W rozgrywkach które odbyły się 19 kwietnia w Zespole Szkół nr 4 w Dąbrowie Górniczej Łąknice wzięło 7 drużyn.
20080419
Zobacz mistrza z "Solidarności" w akcji!
16 wygranych walk i ani jednej porażki

Damian Jonak - młodzieżowy mistrz świata w kategorii junior średniej federacji WBC i członek Solidarności - znów broni pasa mistrzowskiego.
20080327
Goiński i Procek członkami Rady Nadzorczej ArcelorMittal Poland

W czwartek 27 marca 2008 r. o godz. 18:00 zakończyły się wybory członków Rady Nadzorczej III kadencji przez pracowników spółki ArcelorMittal Poland S.A. Po podliczeniu głosów w oddziałach w Dąbrowie Górniczej, Świętochłowicach i Sosnowcu - większością wygrał Jerzy Goiński. W oddziale w Krakowie najwięcej głosów uzyskała przedstawicielka Solidarności 80 - Krystyna Procek.
Oficjalny Komunikat Komisji Wyborczej
20080326
ArcelorMittal rozpoczął wykup akcji po 82 zł.

Cena wykupu w tej wysokości została ustalona przez PricewaterhouseCoopers Polska - niezależnego biegłego, wyznaczonego przez nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy ArcelorMittal Poland. Akcje lub imienne zaświadczenia depozytowe są odbierane od środy 2 kwietnia w specjalnych stoiskach oddziałach w Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Sosnowcu oraz w koksowni Zdzieszowice.
20080314
VI MZD - NSZZ "Solidarność" Huty Katowice

W piątek 14 marca w Hucie Katowice odbyło się VI Międzyzakładowe Zebranie Delegatów NSZZ Solidarność dąbrowskiego oddziału Mittal Steel Poland. W posiedzeniu uczestniczyło 96 delegatów z 30 komisji zakładowych, wydziałowych i spółek. Gośćmi zebrania byli: Kapelan Solidarności Huty Katowice ks. Zygmunt Wróbel, wiceprzewodniczący Zarządu śląsko-dąbrowskiej Solidarności - Ryszard Drabek, szef Sekcji Krajowej Hutnictwa "S" - Adam Ditmer, wiceprzewodniczący "S" krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland - Leszek Kochan oraz Mieczysław Czarnecki z sosnowieckiego oddziału.
20080228
Po V rundach negocjacji - Porozumienie
Wzrost płac o 440 zł w ArcelorMittal Poland

Po 6 godzinach negocjacji w czwartek 28 lutego związki zawodowe podpisały porozumienie z pracodawcą w zakresie wzrostu płac w 2008 roku. Wynagrodzenie wzrośnie o 440 zł. brutto średnio na pracownika. Losy porozumienia do końca nie były pewne.
20080219
Negocjacje płacowe w ArcelorMittal Poland
III runda bez rozstrzygnięć

Fiaskiem zakończyła się 19-go lutego kolejna runda negocjacji związków zawodowych z pracodawcą w sprawie wzrostu płac w 2008 roku. Po 6 godzinach przerwano rozmowy. Przyczyną niepowodzenia była znaczna rozbieżność stanowisk w sprawie ostatecznej wielkość kwoty przyrostu pracowniczych wynagrodzeń w br.
20080210
Akcje protestacyjne w niemieckim sektorze stalowym zakonczone
Związkowcy wywalczyli 5,2 proc. podwyżki wynagrodzeń

Dobiegła końca fala strajków ostrzegawczych w niemieckich hutach. W środę 20 lutego, reprezentująca 85000 pracowników centrala związkowa IG Metall porozumiała się z pracodawcami w kwestii podwyżek płac. Ustalono, że pensje w sektorze stalowym wzrosną o 5,2 proc. licząc od marca br. Porozumienie dotyczy pracowników zakładów z zachodnich landów Niemiec. Związki ze wschodnich landów będą negocjowały podwyżki 21 lutego.
20080111
Tragiczny wypadek w ArcelorMittal w Kazachstanie
30 górników zginęło od wybuchu metanu

30 górników zginęło a kilkunastu z ciężkimi oparzeniami dróg oddechowych trafiło do szpitali w Karagandzie po wybuchu metanu w piątek 11 stycznia w należącej do Mittal Steel Temirtau kopalni Abaiskaya w Kazachstanie. Stan wielu jest krytyczny. Do wypadku doszło, gdy pod ziemią znajdowało się 195 ludzi. Na powierzchnię wydostało się ponad 100 z nich. W sobotę zawieszono prowadzenie akcji z powodu groźby kolejnego wybuchu.

(C) 2007 - Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" ArcelorMittal Poland S.A. - Dąbrowa Górnicza
- wszystkie prawa zastrzeżone - webmaster
e-mail -